Opäť prišli ťažké stroje, doviezli drahú techniku, ktorej úlohou je rúcať. Nedokážu nič iné. To, čo ľudia mesiace stavali, roky obývali, padlo v priebehu troch dní.

Predvianočnú atmosféru i radosť detí z prvého snehu zatemnila udalosť, o ktorej všetci tušili. Len s dátumom sa otáľalo. Nápis na bytovke už od septembra upozorňoval, že Rozhodnutím stavebného úradu je tento bytový dom určený na vypratanie a asanáciu“. Niektorí sa predčasne potešili nedávnemu článku na internete, že tento rok sa na Luníku IX búrať nebude. Napriek tomu robotníci začiatkom decembra postavili dočasný plot okolo bytových domov 22 a 24 na Hrebendovej ulici.
Stroj, pripomínajúci netvora, ktorý požiera a vytrháva kúsok po kúsku zo železobetónovej šesťposchodovej stavby, zvládol zrúcať tieto domy za tri dni. Ťažké nákladné autá odviezli pozostatky tohto neveľkého rumoviska v priebehu týždňa.
Možno sa čitateľ právom opýta, prečo toľko negatívnych prirovnaní? Poznajúc ľudí, ktorí tam roky bývali a dnes sa uchýlili k svojim známym alebo počtom rozšírili ilegálne chatrčové usadlisko „Mašličkovo“, mi inak nedá. Na ulici, v autobuse..všade stretávame ľudí , ktorí stratili nádej alebo, lepšie povedané, živia ju v sebe jedine myšlienkou na lepšiu budúcnosť v Belgicku či v Anglicku.
Vyjadrenia kompetentných sú rázne. Za pár rokov padne celá ulica. Posledný panelák v rade (Hrebendová 34 a 36) je už mesiac označený na likvidáciu. Hľadať vinníkov len v radoch neprispôsobivých občanov sa mi zdá prinajmenšom neférové a zbabelé.  

Čo bude ďalej? Kam pôjdu ostatní? Je ešte niekto, kto môže dať týmto ľuďom nádej?

Peter Roth