Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásiť

Pre pohodlné komentovanie článkov odporúčame prihlásenie sa:
- prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti:

- prostredníctvom vytvoreného účtu:

Ak ešte nemáte vytvorený účet, môžete tak urobiť po kliknutí na "Zaregistrovať sa!".

MOD_SLOGIN_LINK

Teodor Gavenda na ceste do neba

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.63 (4 Votes)

Nie všetci, ktorí ste stretli a poznali o. Teodora, ste sa mohli s ním prísť rozlúčiť, preto Vám chcem aj takýmto spôsobom sprostredkovať myšlienky, ktoré zazneli pri rozlúčke s ním.
Pohrebná kázeň - don Ján Čapla, SDB (krátené)
Život každého z nás má svoj počiatok, ale nie vždy svoje „dokonané je“. Nie všetci dorastieme do plnej podoby lásky, k akej sme boli povolaní. Náš spolubrat spoznal Božiu lásku a v hĺbke srdca pocítil jeho dotyk, ktorým ho povolal k nasledovaniu. Odovzdal kontrolu svojho života do Jeho rúk.
Don Teodor svoje prvé rehoľné sľuby zložil 31. januára 1983. V roku 1978 sa presťahoval do Popradu, kde nastúpil do Tatra vagónky ako robotník. Začal sa tajne pripravovať na život rehoľníka – saleziána a kňaza. V okolí Popradu pracoval s mládežou. Štátna moc ho sledovala a v roku 1987 ho obžalovali z marenia dozoru nad cirkvami, za čo mu uložili trest odňatia slobody na šesť mesiacov, s podmienečným odkladom na jeden rok. Nebol nijaký hrdina, ale skôr blázon pre Krista. Ak čosi takéto vymizne z cirkvi, vysuší sa opravdivý život.
1991 – 1996 direktor komunity v Bardejove
1996 – 2002 direktor komunity v Michalovciach
2002 - 2008 direktor komunity v Bardejove
2008 – 2011 ekonóm komunity v Bardejove
2011 – 2014 direktor komunity v Dubnici nad Váhom

Asi pred poldruha rokom mu zistili zhubný nádor na čreve. Prijal to vyrovnane, operovali ho. Bol v rukách dobrých odborníkov. Vravel: „vyčistili to, sú dobré prognózy“. Po necelom roku začal rapídne chudnúť a na jeseň ho čakali ďalšie vyšetrenia. Stav sa nezlepšoval, mal už len 50 kíl. Lekári čakali na schválenie istého drahého lieku, ktorý mal zabrať. Podali mu ho a stalo sa, čo nikto nechcel, nastala perforácia čreva.
Večer 27.novembra okolo 21-ej mi telefonoval Teodor: „Príď ma zaopatriť do nemocnice.“ Povedal mi pred akú alternatívu bol postavený: „Ak ma neoperujú, zomriem, ak ma budú operovať, nie je isté, že to prežijem.“ Už sa nevládal sám ani posadiť.
Chcel sa vyspovedať, v takýchto prípadoch má človek tendenciu rekapitulovať svoj život. Bol úplne pokojný a vyrovnaný. Vravel: „Zoberte všetko, nič nepotrebujem...“ Na druhý deň po operácií bol pri vedomí, bez bolestí, ale krvácal, v sobotu som bol opäť za ním a mal som úmysel prejsť si s ním život, prerozprávať ho, aby som mu pomohol uchopiť ho, zhodnotiť a obetovať ho vedome, lebo sa mi zdalo, že stav je veľmi vážny.
Rozprávali sme o tom, ako začalo klíčiť jeho rehoľné a kňazské povolanie. Potom miesta, kde všade pôsobil. Vravím mu: „Prežil si krásny život.“ On mi prisviedčal: „Áno, veľmi pekný, som vďačný.“ Pýtam sa ho: „Nezdá sa ti, že ten život tak rýchlo prešiel?“ „Áno, ale bol pekný.“ „A z ktorej činnosti si mal najväčšiu radosť?“ Vraví: “Veľmi rád som pracoval s Rómami.“ (To boli jeho posledné slová) Bol veľmi unavený, tak som mu navrhol, že prídem na druhý deň. On súhlasil. Na druhý deň bol však už v umelom spánku a už sa ho nepodarilo prebudiť. Toto bol náš posledný rozhovor. Znova som mu udelil pomazanie chorých, lebo stav sa zhoršil.
Stojíme pred krásnym zavŕšeným životom. Tento život bol naplnený láskou. Dokonané je.
Občas si obliekam túto albu. Je po jednom spolubratovi, ktorý odišiel, zanechal kňazstvo i rehoľný život. Keď odišiel, cítil som veľkú stratu, občas si ju oblečiem, lebo sa mi zdá, že treba to kňazstvo ťahať ďalej.
Keď odišiel Teodor, cítim tiež veľkú stratu. Človek stráca priateľov, opory, pevné body v živote, ale tento smútok je celkom iný. Tento život bol zavŕšený v Božej službe a teraz je tu nový počiatok, ktorý on už vidí. Verím, že jeho život prinesie plody aj v tom, že si niekto oblečie albu, ktorá po ňom zostáva.

Spočívaj v Božej láske a dovidenia.