Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásiť

Pre pohodlné komentovanie článkov odporúčame prihlásenie sa:
- prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti:

- prostredníctvom vytvoreného účtu:

Ak ešte nemáte vytvorený účet, môžete tak urobiť po kliknutí na "Zaregistrovať sa!".

MOD_SLOGIN_LINK

Konferencia "Služba Cirkvi v rómskych komunitách" 2014

V dňoch 31. augusta - 2. septembra 2014 na Spišskej Kapitule zorganizovala Rada pre Rómov a menšiny pri KBS konferenciu na tému "Služba Cirkvi v rómskych komunitách". V mene rady ju pripravili tri strediská Bardejov – Poštárka, Čičava a Krížová Nová Ves.

Počas troch dní si 125 účastníkov konferencie v programe vypočulo rôznych odborníkov, ktorí sa venujú Rómom – profesora Arne Manna – etnológa, ktorý sa už desaťročia zaoberá rómskou problematikou, profesora Adama Bartosza, poľského sociológa a jedeného z najväčších svetových odborníkov na rómsku históriu, Gézu Dúla, maďarského kňaza, národného riaditeľa pre pastoráciu Rómov v Maďarsku a dona Petra Bešeneyiho SDB, zakladateľ komplexnejšieho diela pre Rómov na Slovensku v Bardejove – Poštárke, ktorý v súčastnosti pôsobí ako vedúci misie na Luníku IX. v Košiciach.

Účastníci si mohli vymeniť skúseností a navzájom sa povzbudiť o zmysle tejto, častokrát málo viditeľnej práce. Na mieste vytvorili osem moderovaných skupín, v ktorých sa diskutovalo s odborníkmi na rôzne témy: voľnočasové aktivity, školská katechíza rómskych žiakov, čo robiť keď v rómskej osade pôsobí sekta, ako dobre nastaviť systém, ak mám vlastné priestory a ďalšie zaujímavé témy.

Súčasťou boli aj prezentácie – muzikál o biblickej Judite a scénky o tom, čo čaká človeka, ktorý po prvýkrát vchádza do rómskej osady, ktoré nacvičili mladí rómski divadelníci z Čičavy, ako aj interaktívne múzeum o rómskej histórii, ktoré pripravili mladí z Bardejova – Poštárky.

Prinášame prednášku o. Petra Bešeneyia, saleziána pôsobiaceho v Košiciach na Luníku IX:

Viac info:

TKKBS: O službe Cirkvi medzi Rómami aktívne debatovali v Spišskej Kapitule, 3.9.2014.

Peter Sabol SJ: Konferencia o pastorácii Rómov, 2.9.2014.