Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásiť

Pre pohodlné komentovanie článkov odporúčame prihlásenie sa:
- prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti:

- prostredníctvom vytvoreného účtu:

Ak ešte nemáte vytvorený účet, môžete tak urobiť po kliknutí na "Zaregistrovať sa!".

MOD_SLOGIN_LINK

Medzinárodná konferencia o pastorácii Rómov v Košiciach 2009

b_200_0_16777215_00_images_foto_rp_2009_kosice_konferencia_2009_kosice_konferencia_03.jpg

V dňoch 20. až 23. novembra 2009 sa konala v Košiciach medzinárodná konferencia o pastorácií Rómov pod názvom: Preventívny systém v rómskom svete. Na podnet hlavného radcu pre misie don Václava Klementa ju zorganizoval don Peter Bešenyei spolu s tímom z Luníka IX. Konferencia sa konala v priestoroch Teologickej fakulty a seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach. Konferencie sa zúčastnili hostia zo Španielska, Maďarska, Českej republiky, Bulharska, Talianska, Holandska, Belgicka, Nemecka a zo Slovenska. Mnohí účastníci boli zo saleziánskej rodiny, či už saleziáni, saleziánky, alebo ľudia, ktorí pracujú so saleziánmi. Prišli aj tí, ktorí nie sú so saleziánskej rodiny, ale venujú sa pastorácii Rómov.

Počas týchto štyroch dní si účastníci mohli vypočuť svedectvá dvoch Rómov: Jána Hera, riaditeľa rómskeho gymnázia v Kremnici a Salvatore Policina, saleziána z Talianska. Prostredníctvom krátkych prezentácií sme sa mohli oboznámiť s prácou saleziánov medzi Rómami v šiestich krajinách Európy: v Bulharsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Českej republike, v Španielsku a Nemecku. Priestor bol aj na prácu v skupinách, kde sa každý mohol vyjadriť k danej téme a spoločne sa mohli zamyslieť nad využívaním preventívneho systému pri pastorácii Rómov.

Na spoločných svätých omšiach spieval zbor z Luníka IX pod vedením Katky Rečlovej. Našiel sa čas aj na občerstvenie, pri ktorom nechýbali rozhovory, výmena skúseností, povzbudenia.

Na záver konferencie boli predstavené výstupy z práce v skupinách vo všetkých troch konferenčných jazykoch – slovenčine, taliančine a angličtine. Záverečnú svätú omšu celebroval don Václav Klement, ktorý vyjadril spokojnosť s jej prípravou a realizáciou.

Účastníci konferencie odchádzali s nádejou, že práca s Rómami má zmysel, aj keď niekedy ovocie našej práce uvidia až tí, ktorí prídu po nás.

2009_kosice_konferencia_01.jpg2009_kosice_konferencia_02.jpg2009_kosice_konferencia_03.jpg2009_kosice_konferencia_04.jpg2009_kosice_konferencia_05.jpg2009_kosice_konferencia_06.jpg2009_kosice_konferencia_07.jpg2009_kosice_konferencia_08.jpg2009_kosice_konferencia_09.jpg2009_kosice_konferencia_10.jpg2009_kosice_konferencia_11.jpg